Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása -2021” (TSZR2021) című projekt keretein belül bonyolította le szakmai műhelyeit a Vas és Zala vármegyei területi módszertan.
Család- és gyermekjóléti szolgáltatás
Első alkalommal valósult meg közös szakmai műhely a Vas és Zala vármegyei család- és gyermekjóléti központok szakembereinek részvételével. A Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ szakmatámogató munkatársa által szervezett és moderált szakmai programon a 2022. évben kiadott, „Az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység módszertani útmutatója” című szakmai dokumentum gyakorlati alkalmazásának tapasztalatairól, hatásairól egyeztettek a szakemberek. Sorra vették a módszertani útmutató tevékenység adminisztrációjára vonatkozó iránymutatásait és bemutatták az útmutató alapján kialakított gyakorlataikat. Egyeztettek a nevelési és oktatási intézményekkel való együttműködésükről, a tevékenységük szakmai tartalmáról. A beszélgetés során az oktatási intézményekkel való együttműködés olyan fontos aspektusa is előkerült, mint az iskolai szociális segítő és az iskolapszichológus együttműködése, tevékenységeik összehangolása, kompetenciáik. A két szakember tevékenységének elhatárolása, az együttműködési lehetőségeik kidolgozása fontos szakmai kérdés, amely támogatja munkavégzésüket.
A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat „A szülői érzelmi elakadások hatásai a gyermekekre és a későbbi felnőttkorra” című műhelyén a szociális szakemberek a műhely szakértőjének előadásából az érzelmi érettség kritériumait, az érzelmi elakadás ismertető jeleit, az éretlen szülői viselkedés gyermekre gyakorolt hatásait és a gyermek erre adott lehetséges válaszreakcióit (a hős, az édes kisbaba, a bűnbak, a bohóc, az elfelejtett gyermek) ismerhették meg. A szakértő sorra vette a mentális problémákkal élő szülők gyermekeit támogató, a szociális szakemberek saját kompetenciáin belül alkalmazható eszköztárat.
Az előadás második felében a leggyakrabban előforduló mentális betegségek (depresszió, skizofrénia, alkohol- és kábítószerfüggőség, táplálkozási zavarok, nárcisztikus-, borderline szülő), és az abban szenvedő családtagok viselkedésének jellemzőit, és a gyermekükre gyakorolt hatásukat, a professzionális támogató rendszer lehetséges általános stratégiáját ismertette az előadó.
Az előadás utolsó felében a szakértő iránymutatást adott arról, hogy mit tehetnek a szociális szakemberek a szülőt-, gyermeket – család egészét – támogató folyamatban. A folyamatban kulcskérdés a mentálisan sérülékeny szülők gyermekeinél a pszichés ellenállóképesség – a reziliencia – támogatása, amelynek erősítése több területen lehetséges a szociális munka eszközeivel.
Családok átmeneti otthona
A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat családok átmeneti otthonait támogató munkatársa szakmai műhelyét a Szombathelyi Barnahus Szolgálathoz szervezte.
Dr. Lazáry Györgyné igazságügyi pszichológus szakértő, a Szombathelyi Barnahus Szolgálat szaktanácsadója kísérte a tartalmas programot. A szakember előadásában a szolgálatuk megnyitásáról, a szolgálat feladatairól, szolgáltatásáról és a működéséről adott tájékoztatást a műhely vendégeinek.
A szakmai műhely második felében a szociális szakemberek megtekinthették a szolgálat helyiségeit, berendezési tárgyait és speciális eszközeit.
Idős személyek ellátása
A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat műhelyének témájául a demenciával élők speciális szükségleteire épülő nappali ellátást választotta. Szakértőnk, Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat – Dunántúli Regionális Központja Regionális szakmai vezetőjének előadásában elsőként a nappali ellátás működtetésének kiemelt kockázati szempontjait ismertette.
Alapelvek közül hangsúlyosan jelent meg az előadásban a prevenció, az autonómia, a személyközpontú ellátás megvalósítása, az önrendelkezés és az emberi méltóság tiszteletben tartásának összehangolása a demenciával élő személy ellátása során.
A biztonság elve témakörhöz kötődően hangsúlyt kapott a műhelyen az elkóborlás elleni intézkedések gyakorlata, az alkalmazható óvintézkedések és az ellátottak szükségleteihez igazodó speciális tárgyi feltételek. Megállapítást nyert, hogy különösen fontos, hogy a szervezet mit gondol a demenciáról, a demenciával élőkről, milyen tudás, szemlélet birtokában vannak a munkatársak. Az ellátotti jogok kérdése, az adatkezelés gyakorlata ugyancsak kiemelt terület az ellátásban és a műhelyen az előadó példákkal hívta fel a figyelmet az adatkezelés speciális eseteire.
Az előadást követően a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat, valamint a Zalaegerszegi Gondozási Központ munkatársai mutatták be a demenciával élők ellátására kialakított gyakorlataikat.
A Zalaegerszegi Gondozási Központ szakmatámogató munkatársa az idős személyek ellátását biztosító szolgáltatóknak két alkalommal szervezett műhelyt az elsősegélynyújtással, életmentéssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek frissítésére. A szolgáltatók körében népszerű műhelyeken részt vevőknek mentőtiszt adta át a témában a legaktuálisabb ismereteket és lehetőségük volt a szakember által biztosított eszközökön – AMBU fantom és oktató félautomata defibrillátor – a felfrissített ismereteket a gyakorlatban is elmélyíteni.
Falu- és tanyagondnoki szolgáltatás
Az együttműködések fejlesztésének lehetséges területeinek a további közös szakmai tanácskozásokat, a szakemberek közvetlen kapcsolattartását, a prevenciós célú együttműködés erősítését, a településen élőkkel való folyamatos kapcsolattartást, a kompetencia határon belüli munkavégzést, a másik szakértelmében való bizalmat, a belépő munkatársak támogatását, a szolgáltatók szerepbiztonságának erősítését látták.
Fogyatékos személyek ellátása
A szervező térítési díj témában szervezett műhelyén a szakemberek közreműködésével a két vármegye szolgáltatóinak személyi térítési díj megállapításával kapcsolatos gyakorlatáról kaptunk képet. A gyakorlat a két vármegyében fenntartónként változó. A témában a támogatott lakhatás szolgáltatás tekintetében mutatkozott nagyobb igény a szolgáltatók szakmatámogatására.
Konzorciumi partnerünk szolgáltatási elemek gyakorlati megvalósítását a középpontba helyező szakmai műhelyén a vendégek sorra vették az egyes szolgáltatási elemek jogszabályban előírt tartalmát megvalósító gyakorlataikat, amelyekben sok a hasonlóság. A különbözőségeket a szolgáltatás működtetését befolyásoló helyi adottságok – a szakemberek elérhetősége, az ellátási terület adottsága, külső kapcsolatok lehetősége – okozzák.
Hajléktalanellátás
Két szakmai műhely fókuszában a hajléktalanügyi országos munkacsoportban éjjeli menedékhely ellátáshoz kötődően készülő szakmai ajánláshoz a szolgáltatók véleményének, javaslataiknak, elvárásaiknak a gyűjtése volt. A műhely beszélgetéseken régóta képviselt szakmai álláspontok, javaslatok hangzottak el, amelynek megoldását várják a szolgáltatók. A harmadik találkozón felmérték a szakemberek a hajléktalanok körében előforduló addiktológiai problémákat, gyakoriságukat, és összegyűjtötték az ellátásukra vonatkozó javaslataikat.
A programunk meg valósítása során fontosnak gondoljuk, hogy a szolgáltatóknak olyan témákban is szervezzünk műhelyeket, amelyek a tudástárukat gyarapíthatják.
Ennek szellemében szervezte meg a pszichotraumák és a szenvedélybetegségek összefüggéseit feldolgozó műhelyét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti szakmatámogató munkatársai, aki műhelyére a Vas és Zala vármegyében szenvedélybetegek ellátását biztosító szolgáltatókat várta.
A szakmai műhely első felében dr. Szabó József előadásában az addikciók értelmezési, kezelési modelljeiről, majd a másodlagos addikció hátteréről – a szenvedélybetegségek és a hátterükben meghúzódó pszichotraumák (PTSD, akut stressz zavar, bántalmazás/érzelmi elhanyagolás) összefüggéséről – tartott előadást a műhely vendégeinek, ismertetve pszichotraumatológiai elméleteket.
Az előadás második részében pszichoterápiás módszerekről tartott ismertetőt. Bemutatta a Francine Shapiro által kidolgozott EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) terápiás módszert,
ismertette az EMDR-en alapuló wingwave-módszert, az ugyancsak EMDR módszeren alapuló brainspotting módszert, a neurofeedback tréninget és a műhely vendégei megismerhették az EMDR terápiás módszer egyéni és csoportos alkalmazásának lehetőségeit, és tájékoztatást kaptak az Akut Stressz Zavar Stabilizációs (ASSYST) protokollról.
Támogatott lakhatás
A műhelybeszélgetés során a szakemberek sorra vették az ellátottak természetes és a professzionális támogatóit, a természetes támogatók gondozási folyamatot támogató és arra kockázatot jelentő viselkedését, és néhány, az együttműködésüket erősítő, támogató technikát, valamint a természetes támogató közeg hiányát pótló intézményi gyakorlataikat.
Ezt követően a tanácskozás fókuszába az interprofesszionális team tagjainak együttműködése került, amely alapvető fontosságú az igénybe vevő szükségletére fókuszáló ellátás biztosításához.
A műhely konklúziói: a közösségi ellátás működtetését a helyi adottságok befolyásolják. A szolgáltatási alapelveket szem előtt tartva helyben jó együttműködések alakíthatóak ki szociális és egyészségügyi szolgáltatók, vagy szociális szolgáltatók között. A workshop a további együttműködés igényével zárult.
Tartós bentlakásos ellátás
A Vas és Zala vármegyében működő tartós bentlakást nyújtó intézmények vezetőinek, középvezetőinek részvételével zajlott konzorciumi partnerünk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc műhelye, amelynek témái a dolgozói elvándorlás és a munkaerő toborzás/munkaerő-megtartás módszerei/technikái voltak.
Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat – Dunántúli Regionális Központja Regionális szakmai vezetőjének előadásából megismertük a motiváció természetét, az alapmotivációkat, a motivációs elakadás, megrekedés leggyakoribb okait, a motiváció kialakítását, fenntartását szolgáló lehetséges eszközöket.
Ezt követően Benkőné Lengyel Melinda, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület szervezetfejlesztési vezetője az „Álom – munka –társ” –ról tartott előadást.
Majd a műhelyen a résztvevők kisebb csoportokban a toborzás nehézségeit vették sorra, a „beillesztés” során felmerülő nehézségeket, lehetőségeket tárták fel, valamint a motiválás alkalmazott és lehetséges eszközeit gyűjtötték össze.
A szakmai műhelymunka második felében a szociális szakemberek súlyozása alapján hat kérdéskör részlétes feldolgozás a történt: a szervezeten belülikommunikáció, a munkavállalók elismerése,a szervezeti kultúra kialakítása, a befogadóképesség, az intézmény hírneve, bérezés és egyéb juttatások.
A műhely a szociális szakemberek és dr. Andráczi – Tóth Veronika, a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztálya Főosztályvezetőjének beszélgetésével zárult.