A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti a TSZR2021 programban megvalósuló szakmai műhelyére a támogatott lakhatást igénybe vevők közvetlen segítését, támogatását ellátó szakembereket várta február 27-én.
A szakmai műhely szakértője Ódor Richárd intézményvezető, a „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Vas és Zala megyében” pályázat szakmai vezetője volt.
A műhely első programpontjaként Bálint Balázs, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Napsugár Szolgáltató Központ Zalaapáti szakmai vezetője mutatta be az intézmény tl szolgáltatását – a kezdetektől napjainkig.
A műhely második programpontjában Ódor Richárd szakértő az előadásában a kitagolás „örökségét” vázolta fel: a támogatott lakhatás szolgáltatásban dolgozók nagy többsége előzőleg az ápolást/gondozást nyújtó telephelyen dolgozott, szakmai identitásukat az ott szerzett tapasztalatok határozzák meg. Ennek lehetséges következménye lehet, hogy a tl „miniotthonként” működik, ahol lassan alakul ki az egyensúly a támogatás és az önrendelkezés között, amely az igénybe vevő egyéni fejlődésének gátja lehet. A szakértő bemutatta a tl szolgáltatás alapelveit, tartalmukat, szembe állítva a működéssel, megfogalmazva egy-egy ponton az alapelvek érvényesülésének lehetséges nehézségeit.
Előadásában a tl szolgáltatás jogszabályban rögzített céljainak eléréséhez a szemléletváltást tartotta a legfontosabbnak, mind a közvetlen támogató szakemberek, mind a szolgáltatás vezetőinek szintjén.
A szakmai műhely második felében a szakemberek kisebb csoportokba szervezve készítették el az igénybe vevők közvetlen támogatását végző ideális munkaköri leírását, nagy hangsúlyt fektetve a feladataikra.
Ezt követően a csoportok ismertették a munkaköri leírásaikat, amelyhez kötődően a részt vevők kérdéseket tehettek fel, észrevételeiket fogalmazhatták meg.
Dr. Buzuné Farkas Ildikó
módszertani munkatárs
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti