Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

Együttműködések a fogyatékos személyek nappali ellátásában

„Az intézmények közötti együttműködés módja, szerepe, fontossága a fogyatékos személyek nappali ellátásában” című szakmai műhelyére várta a Fogyatékos Embereket Segítő Szolgáltatások munkatársa Vas és Zala vármegye szolgáltatóit 2024. szeptember 10-én.

A találkozó célja az volt, hogy képet adjon az intézmények együttműködési rendszereiről, és hogy ezek az együttműködési rendszerek milyen módon tudják segíteni a mindennapi feladatellátást?

A műhely beszélgetésen megállapításra került, hogy a közös fenntartó alá tartozó intézmények működése úgy tartható fenn hatékonyan, ha a társintézmények segítik egymás működését.

A támogatott lakhatást nyújtó intézmények működtetése igényli a legtöbb közreműködést, hiszen itt egy szolgáltatási gyűrű kialakítása szükséges. Ebben az esetben alapvető feltétel az ügyfelek köré szervezett szolgáltatások összehangolása.

Az intézmények olyan együttműködésekről is beszámoltak, amelyeket külső szolgáltatókkal pl.: MÁV/Volán társaságokkal alakítottak ki annak érdekében, hogy az ügyfelek elérjék a megfelelő szolgáltatásokat.

A személyes részvételen alapuló szakmai rendezvények, tanácskozások, találkozók, foglalkoztatói vásárok, nagyszerű alkalmat kínálnak a gyakorlati kérdések megbeszélésére, lehetőséget teremtenek arra, hogy megismerjék egymás jó gyakorlatát. A szakmai műhelyen jelen lévők elmondták, hogy szívesen vesznek részt egymás rendezvényein, közös kulturális, vagy sporteseményeken, ahol az ellátottak is megismerhetik a különböző intézményekből érkező társaikat.

A műhely tapasztalata, hogy a szolgáltatók nyitottak az együttműködésekre, folyamatosan keresik a lehetőségeket a közös találkozókra, fontosnak tartják a tapasztalatok megosztását.

LÁTÓÚT REZIBEN

Konzorciumi partnerünk, a Zalai Falvakért Egyesület 2024. szeptember 20-án várta műhelyére Zala és Vas vármegye falu- és tanyagondnokait, és a fenntartók képviselőit.

A program résztvevőit Rezi település polgármestere köszöntötte. Elmondta, közel 20 éve annak, hogy Rezi településen elindították a tanyagondnoki szolgálatot. A külterületen és a központtól távoli belterületen élők ellátását, szolgáltatásokhoz való hozzáférést azóta is a tanyagondnoki szolgáltatás teszi lehetővé. A tanyagondnoknak feladata van a falu üzemeltetésében is. Iskola, óvoda, bölcsőde működik, így a gyerekek szállítása, ételszállítás a napi feladatainak része. A település vonzó, lakossága növekszik, hiszen minden szolgáltatáshoz hozzájutnak az itt élők, a település lakói figyelnek egymásra, jó közösségek működnek, mindig befogadó és barátságos tereket ad a művelődési ház, a turistaszálló, az udvar, a pajta. A tanyagondnok a közösség motorja: kapcsolatot tart, figyel, jelez, együttműködik. Akár két tanyagondnokra való feladat is van Reziben. Fontos szerepkör ez, hiszen a település kapacitása, anyagi helyzete miatt is lényeges, hogy a tanyagondnok széles feladatkört lásson el.

A helyi közművelődési szakember a település, a tanyagondnok és a közösség kapcsolódásairól beszélt. Előadását számos képpel, fotóval illusztrálta. Kiemelte azokat az együttműködési területeket, amelyekben a tanyagondnok tevékenysége meghatározó. Ilyen az éves programterv összeállítása, a szervezési és előkészítési feladatok, információk továbbítása, beszerzések, kapcsolattartás civil szervezetekkel, programokra, eseményekre meghívás és szállítás, vélemények, javaslatok becsatornázása, információáramlás, és népszerűsítés. A falu programjai elsősorban a helyiek együttműködésére, részvételére építenek, a tanyagondnok jóvoltából nemcsak az idősek, de a fiatalok bevonása is erősödött. Holdfény túra, piknik mozi, betakarító nap, kolbásztöltő mustra, környezetvédelmi tábor, a szülők közössége, a REZIdance tánccsoport, a nyári alkotótáborok egész évben aktív szerepvállalást igényelnek, és ezekben fontos szereplő a tanyagondnok. Mindezek együtt a falu közösségmegtartó erejét, a lakosság számának gyarapodását és a helyiek bevonódását és részvételét eredményezi.

A helyi tanyagondnok a bemutatkozását azzal kezdte, számára fontos, hogy a szülőfalujában tanyagondnok. Születése óta itt él a családjával, minden ideköti. A napjait a gyerekek szállítása és az ebéd szállítás keretezik. Az ebédszállítás közben jut idő arra, hogy információkat juttasson ki a faluba. Meghallgat, visz vagy hoz, amit kell. Rendszeres a kapcsolata a családsegítőkkel, házi gondozókkal, intézményvezetőkkel. Jelez, figyel, kéréseket, panaszokat közvetít, ha szükséges aznap vagy másnap visszamegy, hogy a javítást megcsinálja, az üzenetet átadja. Figyelme elsősorban a nem aktív emberekre, a faluközponttól távol és a külterületen élőkre irányul.

Vas és Zala TSZR módszertani munkatársa, Szeder-Kummer Mária beszélt az eseményen a szakmatámogató hálózat két vármegyére kiterjedő tevékenységéről. Mindazokról a szolgáltatásokról, amit a hálózat biztosít. Hangsúlyozta a falu-és tanyagondnoki szolgálatok szerepét a szociális ellátások körében, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosításában. Kiemelte az együttműködés fontosságát, a jelző és észlelőrendszerben való együttműködés felelősségét.

A kistelepülési önkormányzatok kapacitás problémái gyakran a falugondnokokra terhelnek olyan feladatokat, amelyek túlmutatnak a jogszabályban meghatározott feladataikon, vagy azok rovására történnek. A falugondnoki szolgálat alapvető feladata az ott élők szociális biztonsága, a szolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása.

Mindezek, közvetlen személyes szolgáltatások – többnyire, szállítás, beszerzés, beszélgetés, segítségnyújtás, kisjavítás stb. Közvetlen lakossági szolgáltatásnak minősül például a közösségi programok, sport és szabadidő tevékenységek szervezése, a hivatalos ügyekben valós segítés, lakossági igények továbbítása. Minden más feladat ezeken túl, de nem ezek rovására végezhető.

A falugondnoki tevékenységet, a szolgáltatásokat jogszabály szabályozza. Az, hogy helyben miként működik, azt pedig a falu-és vagy tanyagondnoki szolgálat helyi viszonyokra megalkotott helyi rendelete és a szakmai program határozza meg. Ezt helyben, a fenntartó alkotja meg és évente legalább egyszer felülvizsgálja, ha szükséges módosítja. Mindezekkel a dokumentumokkal szinkronban van a munkaköri leírás, vagy feladat meghatározás. Ezen dokumentumok ismerete a falugondnokok/tanyagondnokok, de a fenntartó, munkáltató számára (is) elengedhetetlenül fontos.

A résztvevők az előadásokat követően – a látó út alkalmával – bejárták Rezi település intézményeit, közösségi tereit, megtapasztalhatták a sajátos településszerkezetet, kitérőt tettek a hegyi utak, a külterület felé és találkoztak a közösség helyi szereplőivel – gazdákkal, civil szervezet vezetőkkel, önkormányzati testület tagjaival, de még a hegybíróval is.

Zalában éppen 30 éve indultak az első szolgálatok: Hagyárosbörönd, Liszó, Nemeshetés, Vindornyaszőlős, Gáborjánháza, Kerkakutas és Kisgörbő településeken. A Zalai Falvakért Egyesület kezdetektől részt vesz a hálózat- és szakmafejlesztésben, ma már segítő és módszertani feladatokat is ellát a Zala és Vas vármegyék területén működő 353 falugondnoki és 13 tanyagondnoki szolgáltatás körében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Related Post

Foglalkoztatás az MMSZ Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti kehidakustányi telephelyénFoglalkoztatás az MMSZ Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti kehidakustányi telephelyén

Az intézmény Olajág Otthona Zala megye északi részén a Zala völgyében fekvő településen található egy főútra vezető csendes mellékutcában, szép természeti környezetben. Az alkoholfüggőségi problémával küzdőket ellátó telephelyen az önálló életvitelre átmenetileg nem képes, de kötelező intézeti gyógykezelésre nem szorulók számára működik húsz férőhelyes szenvedélybetegek ápoló-gondozó otthona. ...

Beszámoló az Együtt-Működések című szakmai találkozórólBeszámoló az Együtt-Működések című szakmai találkozóról

A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház, Addiktológiai és Pszichiátriai Gondozó és Szakrendelő Tanácstermében került sor 2023. december 14-én az egészségügyi ellátórendszer és a szociális ellátórendszer szakembereinek szakmai találkozójára. A TSZR2021 program keretein belül számos szakmai eseményt bonyolított le Konzorciumunk, de ez volt az első találkozó, ahol a két ellátórendszer érintett szereplőit vártuk ...

„A tartós bentlakásos intézmények aktuális kérdései, jövőképe”- szakmai műhelymunka„A tartós bentlakásos intézmények aktuális kérdései, jövőképe”- szakmai műhelymunka

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása -2021” (TSZR2021) című projekt keretein belül bonyolította le szakmai műhelyét 2022. június 14. napján az MMSZ Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti. A szakmai műhely helyszíne a Szentgotthárdi Szakosított Otthon volt. A szakmai műhelymunka ...