Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

Beszámoló a falu-és tanyagondnoki szolgáltatás szakmai műhelyeiről

Beszámoló a falu-és tanyagondnoki szolgáltatás szakmai műhelyeiről

A falu- és tanyagondnokoknak, fenntartóiknak meghirdetett műhelyeinket a Vasvár Népfőiskola és Zalaszentlászló önkormányzata Makovecz Faluháza fogadta be.

A szakmai találkozón vendégeink voltak a Vas és Zala vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály, Szociális és Gyámügyi Osztály munkatársai is.

A műhelyek elsősorban a tapasztalatcserét, másodsorban az ismeretek megosztását szolgálták, és interaktív jellegükből fakadóan a véleménycserét is lehetővé tették.

A vasvári találkozón összefoglalót hallhattunk a Kormányhivatal munkatársainak ellenőrzési tapasztalatairól, valamint hasznos, megszívlelendő tanácsokat kaptunk, és valamennyi résztvevővel közösen gondolkodtunk a felmerült kérdések, problémák lehetséges megoldásain.

Előadásuk elején bemutatták azokat a jogszabályokat, amelyek a működési engedélyek kiadására vonatkoztak, hangsúlyozták, hogy a működési feltételek jogszabályszerű biztosítása az állami finanszírozás feltétele. Hangsúlyozták jó tapasztalataikat: a fenntartókkal, szolgáltatókkal kialakult jó kapcsolatot, együttműködést.

A kormányhivatal munkatársai érintettek a szolgáltatás szakmai programjával, a gépjárműhasználattal, a tevékenységnapló vezetésével, a szolgáltatás szervezésével, a tanya- és falugondnokok továbbképzésével kapcsolatos kérdéseket. Kitértek a szolgáltatói nyilvántartásban szereplő adatok változása esetén szükséges teendőkre.

Az előadásokat követő kötetlen beszélgetésen vélemények, problémák és jó tapasztalatok is felszínre kerültek a résztvevők részéről.

Számos konkrét esetre vonatkozó kérdés is felmerült a gyakorlatból, néhány közülük:

  • hogyan alakítják a szolgáltatást a helyi közösség szükségletei, a lakosság összetétele, a szolgáltatásról való elképzelése?
  • hogyan gyarapodnak a szolgáltatók feladatai, és ezt hogyan tudják összhangba hozni a meglévő kapacitásokkal?
  • mikor válik kényelmi szolgáltatássá a tanya- és falugondnoki szolgáltatás?
  • milyen megoldások lehetségesek a gépjármű tartós meghibásodása esetén?

A zalaszentlászlói műhelyen vendégünk volt a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet munkatársa is, aki előadásában arra helyezte a hangsúlyt, hogyan lehet jól és a jogszabályok betartásával működtetni a szolgáltatást.

Kiemelte a jó szakmai program jellemzőit: nem sablonos, a helyi szükségletekre reagál, követi a jogszabályi változásokat, és a településen megjelenő változásra is reagál. Javasolta a szakmai programok rendszeres időközönkénti felülvizsgálatát. A „jó” szolgáltatás szervezéséhez hangsúlyozta a szükségletfelmérésen alapuló szolgáltatástervezés fontosságát, amelyhez a településen megjelenő szükségletekről, azok változásáról információval szolgálhat a tanya- és falugondnok, illetve a településen élők jelzései.  A műhelybeszélgetése aktívan bekapcsolódó Zala vármegyei Kormányhivatal munkatársainak egyetértésével is összegezve elmondhatjuk, hogy a szolgáltatás tervezése, a helyi szabályozás, a szakmai program frissítése, a vonatkozó jogszabályok betartása, a nyilvánosság, a tájékoztatás és az együttműködések, a párbeszéd folyamatos fenntartása egy jól és kiszámíthatóan működő falugondnoki szolgáltatást biztosít az ott élők, a falugondnok és a fenntartó számára egyaránt.

Köszönjük programjaink befogadását.

Köszönjük a Kormányhivatalok munkatársainak, hogy megtisztelték jelenlétükkel találkozóinkat, nyitottságukat a kötetlen beszélgetések során, értékes tapasztalataik, véleményük megosztását.

Köszönjük a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet Módszertani Igazgatóság stratégiai munkatársának lendületes előadását, a szakterületen felhalmozott, kivételes tudása megosztását.

Szeder-Kummer Mária

Zalai Falvakért Egyesület

elnök, módszertani munkatárs és szakértő

Related Post

„A család- és gyermekjóléti szolgálatok feladatellátása a változó jogszabályi környezetben” – szakmai műhely Zala megyei család- és gyermekjóléti szolgálatok részvételével„A család- és gyermekjóléti szolgálatok feladatellátása a változó jogszabályi környezetben” – szakmai műhely Zala megyei család- és gyermekjóléti szolgálatok részvételével

A „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Vas és Zala” megyében pályázat megvalósításának újabb állomása volt konzorciumi partnerünk, a Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében 2022. március 23. napján Zalaegerszegen lebonyolított szakmai műhely. A műhelyen résztvevők megismerhették a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet területi szakmatámogatási rendszer kialakítására vonatkozó elképzelését és a ...

A fókuszban az egyéni gondozási tervek – műhelybeszámolóA fókuszban az egyéni gondozási tervek – műhelybeszámoló

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza - Domb Otthon Zalaapáti szakmai műhelyének a Gondoskodás Integrált Szociális Intézmény Zala Vármegye biztosította a helyszínt. A szakmai műhely szakértője Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat - dunántúli Regionális Központ regionális szakmai vezetője volt. ...

Áprilisban a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat a Vas vármegyei család- és gyermekjóléti központokat az óvodai- és iskolai szociális segítő tevékenységgel kapcsolatos tapasztalatok megosztására hívta meg műhelyére. ...