A fókuszban az egyéni gondozási tervek – műhelybeszámoló
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti szakmai műhelyének a Gondoskodás Integrált Szociális Intézmény Zala Vármegye biztosította a helyszínt.
A szakmai műhely szakértője Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat – dunántúli Regionális Központ regionális szakmai vezetője volt.
A szakértő előadásában az egyéni gondozási tervek készítésének jogszabályi hátteréről, a terv készítésének folyamatáról, a terv és más dokumentumok összefüggéseiről, valamint az ellátáshoz kapcsolódó dokumentáció jellemzőiről beszélt.
Előadásában hangsúlyozta, hogy a gondozási tervnek egyénre szabottan kell tartalmaznia az ellátásban részesülő állapotának megfelelő gondozási, ápolási, fejlesztési feladatokat és azok megvalósításának módszereit. Az egyéni gondozási tervben határidők, felelősök is feltüntethetőek, a dokumentum a szolgáltató számára leghatékonyabb formára szabható. Felhívta a figyelmet a team-munkában történő készítésre, amely az elfogadást, értelmezést is támogatja.
Az egyéni gondozási terv részletességének jelentősége abban látta, hogy belőle minden érintett szereplő pontosan, rögzítetten és jól körül határoltan tudhatja, hogy mi a feladata, meddig kell elvégeznie – segíti, támogatja a napi munkavégzést.
Ajánlotta a tervben rögzített feladatoknál az intézmény lehetőségeinek figyelembevételét, és annak megfelelően vállalni a szolgáltatások biztosítását. Fontos, hogy a tervek áttekinthetőek, rendezettek legyenek külső szemlélő számára is.
A műhely vendégei kötetlenül beszélgettek az információcsere intézményükben kialakított módjairól, eszközeiről is. A beszélgetés felszínre hozta annak a kérdését, hogy mennyire fontos az igénybe vevő bizalma a szakember iránt, hogy ez hatással van az információáramlásra, és hogy elengedhetetlen a szakemberek kooperációja e területen is. Fontos kérdés az írásban történő kommunikáció minősége: szakmaisága szintje, valamint a rögzített tartalom.
Ezzel összefüggésben dolgozták fel a szakemberek a műhelyen azt a kérdést, hogy milyen gyakran módosítják az egyéni gondozási tervet, mit minősítenek jelentőséggel bíró változásnak az igénybe vevők esetében?
A szakértő a műhelyen a jó szolgáltatásszervezés és működés feltételét foglalta össze: ez az intézményi dokumentumok és a szakmai, valamint egyéb dokumentumok összhangja.
Az előadás utolsó harmadában a műhelyvezető a jó szakmai dokumentáció ismérveit tekintette át, és, hogy ennek megvalósítása a gyakorlatban mit jelent, hogyan érhető el?
A szakmai műhely második felében a szakemberek kiscsoportban esetet dolgoztak fel, és a műhelymunka zárásaként a szakértő moderálásával a csoportmunka tanúságait gyűjtötték össze.
Köszönjük a Gondoskodás Integrált Szociális Intézmény Zala Vármegye intézményvezetőjének a műhelyünk befogadását, vendégeinknek a részvételt, aktivitást, szakértőnknek a színvonalas, tanulságos és gyakorlatias ismeretátadást.
Dr. Buzuné Farkas Ildikó
módszertani munkatárs
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Gondviselés Háza – Domb Otthon Zalaapáti