Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

A SZEMÉLYKÖZPONTÚ FEJLESZTÉS – MŰHELYBESZÁMOLÓ

A személyközpontú fejlesztés – műhelybeszámoló

2023. szeptember 28-án az MMSZ Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc adott otthont a fogyatékkal élők számára bentlakásos ellátást nyújtó szolgáltatóknak meghirdetett „Fejlesztési tervek személyközpontú megközelítése” című szakmai műhelynek.

A szakmai műhelymunka iránt érdeklődők a Vas és Zala vármegyében intézmények munkatársai közül kerültek ki.

A találkozó célja volt, a szolgáltatást igénybevevők ellátásával kapcsolatosan szemléletváltást kezdeményezzünk, fókuszba helyezve a személyközpontú tervezést.

A műhely szakértője Koncz Hédy, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársa volt. A szakember előadásában hangsúlyosan jelenítette meg a fogyatékos személyek ellátásával kapcsolatos szemléletváltás fontosságát. A személyközpontú tervezés elméleti hátterének bemutatását követően annak módszertanát ismertette, majd bemutatta azokat az eszközöket, melyeket használni lehet a tervezés és a fejlesztési terv készítése során.

Ezt követően a program interaktív műhelymunkával folytatódott: a résztvevők kiscsoportos bontásban – saját élmény és tapasztalatszerzés céljából-, elkészítették az „Álmok, vágyak térképét” és az „Adottságok, erősségek és tehetség térképét”, majd erről visszajelzést adtak.

A térképek készítése segítő kérdések közepette, vágással, ragasztással, rajzolással zajlott. A visszajelzések során mindenki elmondta, milyen érzés volt benne, s közben azt is megfogalmazták, milyen készségfejlesztés valósult meg: manuális-, finommotorika, motorikai-, kommunikációs-, szociális-, vizuális-, kognitív készség.

A szakmai párbeszéd gyakorlati példák, tapasztalatok ismertetésével, de a tartós bentlakást nyújtó intézmények lehetőségeinek és korlátjainak figyelembevételével zajlott.

A jó hangulatú, professzionális műhelymunka során minden részt vevő elköteleződött a személyközpontú tervezés mellett.

Ezúton is köszönjük a műhely szakmai vezetőjének, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársának, Koncz Hédynek, a professzionális, értékes és új perspektívát hozó interaktív előadását, szakmai iránymutatását, elkötelezettségét.

Köszönjük valamennyi résztvevő aktív közreműködését, értékes hozzászólását, megosztását, a közös gondolkodást az interaktív csoportmunkákban, és azon túl!

Császárné Cserkuti Mónika

szociális és terápiás részlegvezető

szakmatámogatási munkatárs

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Gondviselés Háza- Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc

Related Post

Beszámoló a Vas és Zala vármegyei területi módszertan szakmai műhelyeirőlBeszámoló a Vas és Zala vármegyei területi módszertan szakmai műhelyeiről

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása -2021” (TSZR2021) című projekt keretein belül bonyolította le szakmai műhelyeit a Vas és Zala vármegyei területi módszertan. ...

Foglalkoztatás az Esőemberke Alapítványnál SzombathelyenFoglalkoztatás az Esőemberke Alapítványnál Szombathelyen

Az ESŐEMBERKE ALAPÍTVÁNY a Vas vármegyei autistákért, az autizmussal érintett családokért dolgozik huszonöt éve. Alapítványunk célja az autizmussal érintettek és családjaik támogatása. Az évek során az Alapítvány az autizmussal érintettek és családjuk számára számos szülőtréninget, előadásokat, szülőklubot rendezett és segítette az iskolai autista csoportokat. Az alapítvány két intézményt működtet Szombathelyen: a ...

Szenvednek és szenvedtetnek – ADHD szakmai napSzenvednek és szenvedtetnek – ADHD szakmai nap

A Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ szakmatámogató munkatársa, Tóth Zsuzsanna által szervezett szakmai nap témája az érintett szakemberek részéről is folyamatos tanulást kívánó figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar volt. A rendezvény vendégei a jelenséget és kezelését öt aspektusból, interdiszciplináris megközelítésben láthatták: pszichiátriai-pszichológiai, rendszerterápiás és kiegészítő terápiás, pedagógiai és gyógypedagógiai, szociális és művészetterápiás tárgyú előadásokat hallhattak. A szakmai ...