A személyközpontú fejlesztés – műhelybeszámoló
2023. szeptember 28-án az MMSZ Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc adott otthont a fogyatékkal élők számára bentlakásos ellátást nyújtó szolgáltatóknak meghirdetett „Fejlesztési tervek személyközpontú megközelítése” című szakmai műhelynek.
A szakmai műhelymunka iránt érdeklődők a Vas és Zala vármegyében intézmények munkatársai közül kerültek ki.
A találkozó célja volt, a szolgáltatást igénybevevők ellátásával kapcsolatosan szemléletváltást kezdeményezzünk, fókuszba helyezve a személyközpontú tervezést.
A műhely szakértője Koncz Hédy, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársa volt. A szakember előadásában hangsúlyosan jelenítette meg a fogyatékos személyek ellátásával kapcsolatos szemléletváltás fontosságát. A személyközpontú tervezés elméleti hátterének bemutatását követően annak módszertanát ismertette, majd bemutatta azokat az eszközöket, melyeket használni lehet a tervezés és a fejlesztési terv készítése során.
Ezt követően a program interaktív műhelymunkával folytatódott: a résztvevők kiscsoportos bontásban – saját élmény és tapasztalatszerzés céljából-, elkészítették az „Álmok, vágyak térképét” és az „Adottságok, erősségek és tehetség térképét”, majd erről visszajelzést adtak.
A térképek készítése segítő kérdések közepette, vágással, ragasztással, rajzolással zajlott. A visszajelzések során mindenki elmondta, milyen érzés volt benne, s közben azt is megfogalmazták, milyen készségfejlesztés valósult meg: manuális-, finommotorika, motorikai-, kommunikációs-, szociális-, vizuális-, kognitív készség.
A szakmai párbeszéd gyakorlati példák, tapasztalatok ismertetésével, de a tartós bentlakást nyújtó intézmények lehetőségeinek és korlátjainak figyelembevételével zajlott.
A jó hangulatú, professzionális műhelymunka során minden részt vevő elköteleződött a személyközpontú tervezés mellett.
Ezúton is köszönjük a műhely szakmai vezetőjének, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársának, Koncz Hédynek, a professzionális, értékes és új perspektívát hozó interaktív előadását, szakmai iránymutatását, elkötelezettségét.
Köszönjük valamennyi résztvevő aktív közreműködését, értékes hozzászólását, megosztását, a közös gondolkodást az interaktív csoportmunkákban, és azon túl!
Császárné Cserkuti Mónika
szociális és terápiás részlegvezető
szakmatámogatási munkatárs
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Gondviselés Háza- Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc