Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

Beszámoló szakmai műhelyről – március 21.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc intézménye 2024. március 21. napján bonyolította le szakmai műhelyét, amelynek célja volt a szolgáltatást igénybe vevők ellátásával kapcsolatos szemléletváltás támogatása a személyközpontú fejlesztés, tervezés módszertanának megismertetésén keresztül.

Szakértőnk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársa interaktív előadásában elmondta, hogy a személyközpontúság lényege, hogy az egyén saját céljait, álmait veszi alapul, még akkor is, ha ez elsőre a valóságtól elrugaszkodottnak tűnik. Az előadó megismertette velünk a személyközpontú fejlesztés, tervezés eszközeit – tervezési térkép, megfigyelési napló, készségleltár – és a fejlesztési terv elkészítésének lépéseit. Hangsúlyozva a folyamatban a könnyen érthető kommunikáció jelentőségét.

A műhelyen lehetőségünk volt az előadásban elhangzottak kipróbálására. A résztvevők kiscsoportos bontásban saját élmény és tapasztalatszerzés céljából, elkészítették a tervezési térképeket: a jelen, a múlt, az álom és a félelem térképeket úgy, hogy a csoport tagjai közül került ki a kliens, a terápiás munkatárs(ak) és a külső megfigyelő(k). A térképek készítése – a könnyen érthető kommunikáció szabályainak megfelelő – segítő kérdésekkel irányítottan, de néhol vágással, ragasztással, rajzolással zajlott. A feladat végén a visszajelzések során minden szereplő elmondta, milyen érzés volt benne a saját szerepével kapcsolatban, mennyire találta nehéznek vagy épp egyszerűnek a feladat teljesítését.

A következő feladatban a Megfigyelési naplóval ismerkedtünk meg: csoportonként egy konkrét példán végig vezetve a megfigyelt életterületet (helyzetleírás, megfigyelt alapkészségek, megfigyelt részképességek, megjegyzések). A megfigyelési napló használata azokon az életterületeken szükséges, amelyek a cél elérése szempontjából relevánsak.

A tervezés során nagy haszonnal forgattuk a készségleltárat és megtanultuk, miként segíti kiválasztani a cél elérése szempontjából releváns készségeket életterületenként, s miként segíti kiválasztani azt a részképességet, amire valamilyen beavatkozást szeretnénk tervezni.

A műhelyen kiderült számunkra, hogy a választott témánk még bőven tartogat számunkra megismerni, elsajátítani valót, így a műhelysorozatunk folytatása mellett döntöttünk.

Ezúton is köszönjük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársának a professzionális, értékes és új perspektívát hozó interaktív előadását, szakmai iránymutatását, elkötelezettségét, amely inspiráló a személyes fejlődésünkben.

Császárné Cserkuti Mónika

szakmatámogató munkatárs

szociális és terápiás részlegvezető

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc

Related Post

Krízisidőszakot záró szakmai nap SzombathelyenKrízisidőszakot záró szakmai nap Szombathelyen

A Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezete Hajléktalanok Átmeneti Gondozási Központja és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Befogadás Háza Veszprém szakmatámogató munkatársa közös szervezésében valósult meg a TSZR2021 programban - a Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyei Szakmatámogatási Központ és a Vas és Zala vármegyei Területi Szakmatámogatási Rendszer együttműködésében - a téli krízisidőszakot lezáró szakmai nap Szombathelyen. ...

Beszámoló az Együtt-Működések című szakmai találkozórólBeszámoló az Együtt-Működések című szakmai találkozóról

A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház, Addiktológiai és Pszichiátriai Gondozó és Szakrendelő Tanácstermében került sor 2023. december 14-én az egészségügyi ellátórendszer és a szociális ellátórendszer szakembereinek szakmai találkozójára. A TSZR2021 program keretein belül számos szakmai eseményt bonyolított le Konzorciumunk, de ez volt az első találkozó, ahol a két ellátórendszer érintett szereplőit vártuk ...

Foglalkoztatás az Esőemberke Alapítványnál SzombathelyenFoglalkoztatás az Esőemberke Alapítványnál Szombathelyen

Az ESŐEMBERKE ALAPÍTVÁNY a Vas vármegyei autistákért, az autizmussal érintett családokért dolgozik huszonöt éve. Alapítványunk célja az autizmussal érintettek és családjaik támogatása. Az évek során az Alapítvány az autizmussal érintettek és családjuk számára számos szülőtréninget, előadásokat, szülőklubot rendezett és segítette az iskolai autista csoportokat. Az alapítvány két intézményt működtet Szombathelyen: a ...