Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

Beszámoló szakmai műhelyről – március 21.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc intézménye 2024. március 21. napján bonyolította le szakmai műhelyét, amelynek célja volt a szolgáltatást igénybe vevők ellátásával kapcsolatos szemléletváltás támogatása a személyközpontú fejlesztés, tervezés módszertanának megismertetésén keresztül.

Szakértőnk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársa interaktív előadásában elmondta, hogy a személyközpontúság lényege, hogy az egyén saját céljait, álmait veszi alapul, még akkor is, ha ez elsőre a valóságtól elrugaszkodottnak tűnik. Az előadó megismertette velünk a személyközpontú fejlesztés, tervezés eszközeit – tervezési térkép, megfigyelési napló, készségleltár – és a fejlesztési terv elkészítésének lépéseit. Hangsúlyozva a folyamatban a könnyen érthető kommunikáció jelentőségét.

A műhelyen lehetőségünk volt az előadásban elhangzottak kipróbálására. A résztvevők kiscsoportos bontásban saját élmény és tapasztalatszerzés céljából, elkészítették a tervezési térképeket: a jelen, a múlt, az álom és a félelem térképeket úgy, hogy a csoport tagjai közül került ki a kliens, a terápiás munkatárs(ak) és a külső megfigyelő(k). A térképek készítése – a könnyen érthető kommunikáció szabályainak megfelelő – segítő kérdésekkel irányítottan, de néhol vágással, ragasztással, rajzolással zajlott. A feladat végén a visszajelzések során minden szereplő elmondta, milyen érzés volt benne a saját szerepével kapcsolatban, mennyire találta nehéznek vagy épp egyszerűnek a feladat teljesítését.

A következő feladatban a Megfigyelési naplóval ismerkedtünk meg: csoportonként egy konkrét példán végig vezetve a megfigyelt életterületet (helyzetleírás, megfigyelt alapkészségek, megfigyelt részképességek, megjegyzések). A megfigyelési napló használata azokon az életterületeken szükséges, amelyek a cél elérése szempontjából relevánsak.

A tervezés során nagy haszonnal forgattuk a készségleltárat és megtanultuk, miként segíti kiválasztani a cél elérése szempontjából releváns készségeket életterületenként, s miként segíti kiválasztani azt a részképességet, amire valamilyen beavatkozást szeretnénk tervezni.

A műhelyen kiderült számunkra, hogy a választott témánk még bőven tartogat számunkra megismerni, elsajátítani valót, így a műhelysorozatunk folytatása mellett döntöttünk.

Ezúton is köszönjük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Országos Módszertani Munkacsoport módszertani munkatársának a professzionális, értékes és új perspektívát hozó interaktív előadását, szakmai iránymutatását, elkötelezettségét, amely inspiráló a személyes fejlődésünkben.

Császárné Cserkuti Mónika

szakmatámogató munkatárs

szociális és terápiás részlegvezető

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc

Related Post

„A család- és gyermekjóléti szolgálatok feladatellátása a változó jogszabályi környezetben” – szakmai műhely Zala megyei család- és gyermekjóléti szolgálatok részvételével„A család- és gyermekjóléti szolgálatok feladatellátása a változó jogszabályi környezetben” – szakmai műhely Zala megyei család- és gyermekjóléti szolgálatok részvételével

A „Szakmafejlesztési és szakmatámogatási rendszer kialakítása Vas és Zala” megyében pályázat megvalósításának újabb állomása volt konzorciumi partnerünk, a Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében 2022. március 23. napján Zalaegerszegen lebonyolított szakmai műhely. A műhelyen résztvevők megismerhették a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet területi szakmatámogatási rendszer kialakítására vonatkozó elképzelését és a ...

A fókuszban az egyéni gondozási tervek – műhelybeszámolóA fókuszban az egyéni gondozási tervek – műhelybeszámoló

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza - Domb Otthon Zalaapáti szakmai műhelyének a Gondoskodás Integrált Szociális Intézmény Zala Vármegye biztosította a helyszínt. A szakmai műhely szakértője Ráczné Németh Teodóra, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat - dunántúli Regionális Központ regionális szakmai vezetője volt. ...

Beszámoló szakmai műhelyről – március 26Beszámoló szakmai műhelyről – március 26

A Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ 2024. március 26-án bonyolította le a Zala vármegyei család- és gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó intézmények munkatársainak népszerű szakmai műhelyét, amelynek témája a változó családi helyzetekben – krízis kialakulása, válás, családon belüli erőszak - élő gyermek volt. A műhelyen klinikai szakpszichológus szakember mutatta be gyakorlatorientált fókuszú előadásában, ...