Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

A hatékony vezetői kommunikáció – műhelybeszámoló

A hatékony vezetői kommunikáció – műhelybeszámoló

Az MMSZ Egyesület Gondviselés Háza – Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc intézmény szervezésében lebonyolított műhelymunka iránt érdeklődők a Vas és Zala vármegyében működő tartós bentlakást nyújtó intézmények vezetői közül kerültek ki.

A műhely célja volt, hogy elősegítse, támogassa a megfelelő kommunikációs stílus kialakítását, rávilágítson a vezetői kommunikációs hibákra és tudatosítsa, hogy a hatékony kommunikáció megfelelő módszerekkel fejleszthető.

A szakmai találkozó előadója, Varga Zsuzsanna, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat – Dunántúli Regionális Központ, regionális fejlesztésekért felelős vezetője, előadásában a hatékony vezetői kommunikáció alappilléreit ismertette elsőként. Ezt követően a verbális – nonverbális kommunikációs stílusokat mutatta be.

A műhelymunka az előadást követően interaktívan folytatódott: kiscsoportos bontásban a szakemberek a munkahelyi problémák megoldását szolgáló hatékony kommunikációs stratégiákat gyűjtötték össze, keresték a hatékony munkahelyi együttműködés lényegét és a fejlesztésének lehetséges módjait, és vezetői tanácsokat fogalmaztak meg a szakértő moderálásával.

Saját tapasztalataikat is behozva a műhelyre, a szakemberek arra jutottak, hogy a hatékony kommunikációs stratégiának fontos része a probléma beazonosítása (mi a probléma és az kinek a problémája?), a probléma meghallgatása és az alapos helyzetfelmerés.  A résztvevők a személyre szabott vezetői kommunikációt tartották leginkább célravezetőnek, ahol az alkalmazott kommunikációt (döntés gyorsasága, kommunikáció módja/formája, döntéshozatalba bevontak köre, felelősségi kör, kompetenciahatár kérdése) a helyzet szabja meg.

A hatékony munkahelyi együttműködést lehetetlennek tartották szakemberek rendszeres vezetői megbeszélés, jól körülhatárolt és hatékony munkamegosztás, egyértelmű, nyílt és őszinte kommunikáció, hitelesség, professzionalizmus (szakmai), és a team munka fontosságának elismerése nélkül.

A munkahelyi együttműködés fejlesztésére is saját, bevált gyakorlataikat osztották meg az intézmények vezetői: önképzés, munkatársak belső képzése, személyes példamutatás (hitelesség), kompromisszumkészség, a konszenzus fejlesztése, szupervízió, elismerések, munkatársak csapatépítésének támogatása, team – munka erősítése, szervezetfejlesztés.

A műhelyen született vezetői tanácsok:  nyitottság, előítéletmentesség, pontosság, bizalom minden irányba, hitelesség, önismeret, kompromisszumkészség, megismerés, empátia, alkalmazkodás, lojalitás.

Köszönjük a részt vevőknek az aktív, nyitott közreműködést, a szakértőnknek pedig a jó hangulatú, professzionális műhelymunkát.

Császárné Cserkuti Mónika

szociális és terápiás részlegvezető

szakmatámogatási munkatárs

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Gondviselés Háza- Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc

Related Post

Innovatív lehetőségek az idősek ellátásában- intelligens idősszoba – műhelybeszámoló –Innovatív lehetőségek az idősek ellátásában- intelligens idősszoba – műhelybeszámoló –

A Zalaegerszegi Gondozási Központ 2023. november 16-án fogadta Idősek Otthona telephelyén a műhelye iránt érdeklődő szakembereket. A találkozó első programpontja a Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület - Digitális Innovációs Központ munkatársainak előadása volt tevékenységükről, innovatív digitális gondozási eszközeikről. ...

Az Augmentatív és Alternatív Kommunikáció eszközei alkalmazásának lehetőségei a fogyatékos emberek szociális ellátásaiban – műhelybeszámolóAz Augmentatív és Alternatív Kommunikáció eszközei alkalmazásának lehetőségei a fogyatékos emberek szociális ellátásaiban – műhelybeszámoló

A Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. 2023. december 4-én a Zalaegerszegi Nyitott Ház Óvoda, Általános Iskola, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben tartotta műhelyét. A szakmai találkozóra fogyatékos személyek nappali ellátását, támogató szolgáltatást nyújtó Vas és Zala vármegyei szolgáltatók munkatársait és a két vármegye ...

Beszámoló a falu-és tanyagondnoki szolgáltatás szakmai műhelyeirőlBeszámoló a falu-és tanyagondnoki szolgáltatás szakmai műhelyeiről

A falu- és tanyagondnokoknak, fenntartóiknak meghirdetett műhelyeinket a Vasvár Népfőiskola és Zalaszentlászló önkormányzata Makovecz Faluháza fogadta be. A szakmai találkozón vendégeink voltak a Vas és Zala vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály, Szociális és Gyámügyi Osztály munkatársai is. A műhelyek elsősorban a tapasztalatcserét, másodsorban az ismeretek megosztását szolgálták, és interaktív jellegükből fakadóan a véleménycserét ...