Területi Szakmatámogatási Rendszer Vas és Zala vármegye

A minőség igénye a szociális intézmények életében – műhelybeszámoló

A minőség igénye a szociális intézmények életében – műhelybeszámoló

A Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ a Zala vármegyei család – és gyermekjóléti szolgáltatók szakembereit várta szakmai műhelyére 2023. december 12. napján.

A szakmai műhely témájának előadója Básti Zoltán minőségügyi auditor volt.

A szakértő az előadásában érintette, hogy a szociális szakembereknek a „minőség” mit jelent a szociális szolgáltatásban: garanciát a szolgáltatás szakmai tartalmára és minőségére nézve (szakmai munka színvonala, személyi – és tárgyi feltételek, kooperáció és kommunikáció a szervezeten belül, felelősség tisztázása), biztonságot az igénybevevő részére, értékállóságot, megfelelő szervezettséget és az innovációra való nyitottságot, hajlandóságot.

A minőség igényével rendelkező vezetéshez elengedhetetlen a szolgáltatási folyamatok folyamatos monitorozása, és a szabályozás – beavatkozás vezetői eszközökkel.

Első lépésként szükséges leírni a szolgáltatás lényegét jelentő folyamatokat: amit egy munkatárs, egy csapat a tevékenysége, vagy az intézmény a működése során végez, összevetve a tevékenység jogszabályi hátterével is.

A jogszabályi előírásoknak való megfelelést támogatják a belső szabályozók: eljárásrendek, protokollok és vezetői utasítások. Mindezek által a végzett tevékenységek folyamatszabályozása megoldott, az eljárások szabályozottak és ismételhetők.

Előadása második felében a Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ minőségfejlesztési eljárásrendjét osztotta meg a vendégekkel, amelyet az intézmény vezetősége a fenti folyamatok mentén alakított ki. Bemutatta hogyan épült be a minőségfejlesztés az intézmény szervezeti kultúrájába, és a visszajelzés egyik lehetséges módjának, a munkatársak elégedettségi vizsgálatának tanulságait ismertette.

A szakmai találkozó második részében a szolgálatok tevékenységét érintő aktuális problémák megbeszélése történt a szakemberek aktív részvételével.

Köszönjük előadónknak a színvonalas, a minőségi szolgáltatás szervezésének folyamatába bepillantást adó előadását.

Tóth Zsuzsanna

szakmatámogatási munkatárs

Zalaegerszegi Család – és Gyermekjóléti Központ

Related Post

Beszámoló szakmai műhelyről – március 21.Beszámoló szakmai műhelyről – március 21.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza - Fogyatékosok és Időskorúak Otthona Ivánc intézménye 2024. március 21. napján bonyolította le szakmai műhelyét, amelynek célja volt a szolgáltatást igénybe vevők ellátásával kapcsolatos szemléletváltás támogatása a személyközpontú fejlesztés, tervezés módszertanának megismertetésén keresztül. ...

Szakmai műhelymunkák falu- és tanyagondnoki szolgáltatás témábanSzakmai műhelymunkák falu- és tanyagondnoki szolgáltatás témában

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által meghirdetett „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása -2021” (TSZR2021) című projekt keretein belül bonyolította le szakmai műhelyeit októberben két helyszínen – Zalaszentivánon és Szombathelyen - a Zalai Falvakért Egyesület elnöke, Szeder-Kummer Mária. ...

Szenvednek és szenvedtetnek – ADHD szakmai napSzenvednek és szenvedtetnek – ADHD szakmai nap

A Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ szakmatámogató munkatársa, Tóth Zsuzsanna által szervezett szakmai nap témája az érintett szakemberek részéről is folyamatos tanulást kívánó figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar volt. A rendezvény vendégei a jelenséget és kezelését öt aspektusból, interdiszciplináris megközelítésben láthatták: pszichiátriai-pszichológiai, rendszerterápiás és kiegészítő terápiás, pedagógiai és gyógypedagógiai, szociális és művészetterápiás tárgyú előadásokat hallhattak. A szakmai ...